Terapia Przeciwobrzękowa w Krakowie | Genesis Clinic
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Terapia przeciwobrzękowa

Flebologia

Terapia przeciwobrzękowa

Tylko kompleksowe podejście do diagnostyki i leczenia obrzęku jest w stanie zapewnić skuteczną terapię przeciwobrzękową.

W Klinice Genesis rehabilitant we współpracy z lekarzem flebologiem indywidualnie dobiera najodpowiedniejszą formę terapii dla danego Pacjenta.

Z zakresu fizjoterapii działania te mogą obejmować:

  • Manualny Drenaż Limfatyczny (mdl) często połączony z terapią wisceralną, terapią mięśniowo- powięziową lub terapią blizn
  • Kompresoterapię za pomocą bandażowania lub gotowych wyrobów uciskowych
  • Edukację pacjenta, w tym porady dietetyczne
  • Drenaż Limfatyczny za pomocą sprzętu medycznego Ram Vitberg Plus
  • Medyczny Taping Limfatyczny
  • Kinezyterapię (ćwiczenia)
Terapia przeciwobrzękowa

Manualny drenaż limfatyczny

To forma delikatnego, powierzchownego masażu za pomocą technik przepychających oraz chwytów obrzękowych, jeżeli obrzęk jest zwłókniały i twardy. Jest pierwszą forma rehabilitacji i można go stosować nawet w fazie ostrej choroby. Może byś stosowany jako przygotowanie do kompresoterapii oraz zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej i estetycznych. Umożliwia także szybszą rekonwalescencję i powrót do sprawności po zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych. Manualny drenaż limfatyczny ma na celu: stymulację motoryki naczyń limfatycznych i żylnych, stymulację resorpcji kapilarnej, przesuwanie płynów (po resekcji węzłów chłonnych głównie drogą śródmiąższowo), mobilizacja płynu obrzękowego (przywracanie mu płynnego charakteru), stwarzanie warunków do limfangiogenezy i angiogenezy (tworzenia się małych naczyń limfatycznych i żylnych czyli powstawanie tzw. krążenia obocznego).

Krótka charakterystyka prawidłowo wykonywanego drenażu limfatycznego:

  • Jedną z podstawowych zasad jest drenowanie zgodnie z kierunkiem odpływu chłonki oraz od obwodu do regionalnych węzłów chłonnych.
  • Siła drenażu nie może powodować dyskomfortu, bólu ani zaczerwienienia skóry, ale być na tyle silna by wywołała efekt lecznicy
  • Tempo wykonywania drenażu powinno być bardzo wolne- gdyż taki jest prąd przepływu chłonki. Każdy ruch powinien być powtarzany od 3 do 5 razy

Bandażowanie

Kompresja bandażami polega na wielowarstwowym zabandażowaniu kończyny górnej lub dolnej, ewentualnie wraz z obręczą. Używa się głównie bandaży o niskiej rozciągliwości, gdyż generują niskie ciśnienie spoczynkowe oraz ciśnienie aktywne, co jest dobrze tolerowane przez pacjentów (w przeciwieństwie do bandaży dużego naciągu, które generują wysokie ciśnienie spoczynkowe). Ilość bandaży, gęstość zwojów i ciśnienie dobierane jest indywidualnie do pacjenta – w zależności od wielkości i twardości obrzęku oraz odczuć pacjenta. Bandażowanie jest tylko jedną ze składowych kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Najlepiej stosować bandażowanie po wcześniej wykonanym drenażu limfatycznym.

Medyczny kinesiotaping, aplikacja przeciwobrzękowa

Używa się do tego taśmy o właściwościach podobnych do ludzkiej skóry. Jest ona wodoodporna, wykonana z materiału 100% bawełny. Aplikacja kinesiotapingu delikatnie unosi skórę, zwiększając tym samym powierzchnię pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Przyczynia się to do usprawnienia mikrokrążenia chłonki, redukując tym samym zastoje oraz obrzęki limfatyczne. Umożliwia także szybszą resorpcję krwiaków podskórnych. Zaleca się trzymanie aplikacji od 1-4 dni przez 24 godziny na dobę. Aplikacja nie wywołuje dyskomfortu ani nie utrudnia codziennego funkcjonowania- można się w niej kąpać, chodzić na basen, uprawiać sporty itp. Kinesiotaping jest często alternatywą dla kompresoterapii za pomocą bandażowania lub gotowych wyrobów uciskowych.

Mobilizacja blizny i zrostów

Mówiąc o bliznach mamy na myśli nie to, co widzimy na skórze i co powoduje defekt estetyczny, ale przede wszystkim zrosty mięśniowo powięziowe, które powstały na skutek ingerencji chirurgicznej. Każda blizna (nawet jeśli operacja była kilkadziesiąt lat temu) powinna być opracowana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jeżeli operacja była w obrębie jamy brzusznej czy miednicy (nawet te laparoskopowe) będzie wpływała na upośledzenie krążenia krwi i limfy w miednicy mniejszej oraz kończynach dolnych. W konsekwencji mogą pojawiać się bóle nóg, obrzęki, żylaki, teleangiektazje oraz skurcze łydek. Może też przyczynić się do bólów rzutowanych (np. bolesne miesiączki czy dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego), ograniczać ruchomość, powodować zmianę napięcia mięśniowo-powięziowego (a w konsekwencji późniejsze urazy, kontuzje, zwyrodnienia). Jeżeli pacjent przebył operacje w obrębie jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej czy grzbietu mobilizacja blizny jest nieodzownym elementem skutecznej terapii przeciwobrzękowej.

Indywidualna terapia mięśniowo-powięziowa

Fizjoterapeuta na początku każdej terapii przeciwobrzękowej ocenia czy pacjent posiada znaczące klinicznie dysbalanse mięśniowo-powięziowe. Najczęściej powstają one na skutek wcześniej przebytych urazów, operacji, traum psychicznych, problemów jelitowo-gastrycznych. Nieleczone mogą przyczyniać się do zaburzenia krążenia krwi i limfy, a w konsekwencji powstawania obrzęków, żylaków, pajączków, bóli rzutowanych. Mogą powodować także powstawanie wad postawy, chorób zwyrodnieniowych, powstawanie urazów i kontuzji. Za pomocą indywidualnej terapii mięśniowo-powięziowej rehabilitant próbuje przywrócić tą równowagę, co jest konieczną składową skutecznej kompleksowej terapii przeciwobrzękowej.

Kinezyterapia, aktywność fizyczna

Zawsze powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb i aktualnego stanu pacjenta. Fizjoterapeuta na każdym etapie leczenia informuje jaką aktywność można wprowadzać, a jaka jest zabroniona. Czasami kinezyterapia musi być przeprowadzona w kompresoterapii, ale o tym też decyduje rehabilitant lub lekarz. W chorobach układu krążenia bardzo ważna jest regularnie stosowana aktywność fizyczna, najlepiej 3 razy w tygodniu po 30-60 minut. Zaleca się głównie ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozciągające i aerobowe (ewentualnie interwałowe).

Cennik

Sprawdź cenę tego zabiegu: Cennik Klinika Genesis

Cennik