Laserowe Usuwanie Żylaków Kraków | Genesis Clinic
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Laserowe usuwanie żylaków, fale radiowe EVLT EVRF

Flebologia

Zabiegi laserowe oraz fale radiowe – EVLT/EVRF

Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych z dostępu wewnątrznaczyniowego (ELVA – ang. endovenous laser ablation) polega na małoinwazyjnym wprowadzeniu włókna lasera do żylakowato zmienionej żyły i zamknięciu jej na drodze tzw. termoablacji kontrolowanej. W przypadku laserów nowej generacji, wykorzystującej długość fali 1470 nm, działanie termiczne na otaczające tkanki jest niezauważalne, co oznacza, iż są one wyjątkowo bezpieczne. Tym samym nie występują ograniczenia spotykane w przypadku laserów starszej generacji, które pracowały na długościach fali świetlnej: 808 nm, 940 nm czy 980 nm.

W przypadku systemu ELVeS 1470 nm do pierwotnego uszkodzenia naczynia żylnego dochodzi jedynie od strony błony wewnętrznej. Proces ograniczonego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek śródbłonka naczyniowego przez energię lasera zapoczątkowuje reakcję zwłóknieniową, która doprowadza do wyłączenia z krążenia niewydolnego naczynia żylnego.

Klejenie żylaków Kraków

Jaka jest przewaga laserowego usuwania żylaków (EVLA) nad klasycznym zabiegiem operacyjnym?

Zasadniczą przewagą, która wyróżnia laserowe usuwanie żylaków (EVLA) nad klasycznym zabiegiem operacyjnym jest to, iż w sposób kontrolowany i dokładny (pod kontrolą sondy USG) doprowadzić można do wyłączenia z krążenia niewydolnego segmentu żylnego przy zachowaniu funkcji prawidłowo działających zastawek żylnych (np. zastawki ostialnej w żyle odpiszczelowej). Laserem wewnątrzżylnym w sposób małoinwazyjny doprowadza się do likwidacji przyczyny powstania niewydolności żylnej i w efekcie do zniwelowania istniejącego nadciśnienia żylnego w chorej kończynie. W ten sposób zastępujemy klasyczne podejście, polegające na podwiązaniu ujścia pnia żylnego i jego wyszarpaniu na drodze tzw. strippingu.

Jakie są zalety lasera wykorzystującego technologię ELVeS

 • wysoki komfort Pacjenta w czasie zabiegu (zwykle bez nacięć, procedura praktycznie bezbolesna)
 • doskonałe rezultaty kosmetyczne (znikome ryzyko wybroczyn i przebarwień)
 • szybki powrót do codziennych zajęć po zabiegu + krótki czas trwania procedury (zazwyczaj 30-40 min.)
 • bardzo wysoka skuteczność likwidacji niewydolnych pni żylnych na kończynach dolnych

Jakie jest zastosowanie lasera?

 • zamykanie znacznie poszerzonych pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej)
 • likwidowanie względnie wąskich żylaków (miernie poszerzonych pni głównych i bocznic)
 • leczenie żylaków nawrotowych (po wcześniejszych operacjach czy nieskutecznych echoskleroterapiach)
 • eliminowanie poszerzonych i niewydolnych perforatorów (technikę tę stosujemy u Pacjentów z niegojącymi się owrzodzeniami żylnymi na podudziach)

Do zamykania nieprawidłowo działających żył, w zależności od sytuacji klinicznej, stosowane są włókna robocze ze specjalną osłonką zabezpieczającą naczynie. Wykorzystywane włókna laserowe emitują pojedynczą lub podwójną wiązkę światła laserowego w kształcie pierścienia. Są to tzw. włókna radialne (wysoce bezpieczne oraz skuteczne w zamykaniu żylaków, także tych o średnicach powyżej 10-12 mm). Oznacza to w praktyce, iż światło lasera działa obwodowo (360º), a nie na wprost, tak jak to było w przypadku starszych włókien laserowych.

Jakie są zalety wewnątrzżylnej ablacji laserowej systemem ELVeS w leczeniu żylaków kończyn dolnych?

 • zabieg wykonywany z dostępu przezskórnego (miejsce wprowadzenia cienkiego włókna laserowego ma średnicę nieco powyżej 1.5 mm)
 • krótki czas trwania zabiegu (zwykle do 30-45 min.)
 • możliwość zamykania żylaków na dwóch nogach w czasie jednego podejścia
 • procedura jednorazowa (przewaga nad echoskleroterapią, którą przy dużych żylakach trzeba często wykonywać 2-3 krotnie w celu uzyskania efektu pełnego zamknięcia niewydolnego naczynia)
 • bardzo wysoka skuteczność (w obserwacji długoletniej przewaga nad EVRF oraz echoskleroterapią, w przypadku której odsetek udrożnionych pni żylnych sięga nawet 20-30%)
 • znikome dolegliwości bólowe w trakcie i po zabiegu
 • większe bezpieczeństwo niż przy zabiegach chirurgicznego usuwania żylaków (brak rany pooperacyjnej, znikome ryzyko uszkodzenia układu limfatycznego i gałęzi nerwowych)
 • szybki okres rekonwalescencji (2-3 dni; nieporównywalnie krótszy niż po operacji chirurgicznej)

Pamiętać należy, że istnieje co najmniej kilka czynników, które uniemożliwiają bądź znacznie ograniczają skuteczne leczenie żylaków kończyn dolnych przy użyciu lasera wewnątrznaczyniowego. Zawsze kluczem do podjęcia decyzji co do wyboru metody leczenia żylaków jest dokładnie wykonane badanie USG Doppler żył kończyn dolnych w pozycji stojącej połączone z konsultacją przedzabiegową przeprowadzoną przez lekarza flebologa.

Co składa się na cenę usuwania żylaków z użyciem lasera na kończynie dolnej?

W Klinice Genesis laserowe usuwanie żylaków zawsze, jeśli jest to konieczne, łączymy z zabiegiem uzupełniającej skleroterapii kompresyjnej lub miniflebektomią wielomiejscową.

 • zabieg laserowy (nowoczesny system ELVeS)
 • profesjonalnie dobraną pozabiegową pończochę uciskową
 • wczesną kontrolę pozabiegową w USG Doppler
 • ewentualną skleroterapię uzupełniającą żylaków resztkowych w terminie do 3 miesięcy od wykonania procedury laserowej

Cennik

Sprawdź cenę tego zabiegu: Cennik Klinika Genesis

Cennik

Laserowe usuwanie żylaków Kraków – zapisy na zabiegi
Tel. +48 690 073 790